Rozpoczęły się wakacje i wielu z nas spakowało już walizki i wraz z rodziną, przyjaciółmi i swoimi zwierzakami ruszyło na letnie wojaże – te dalekie i te bliskie. W walizkach na pewno nie zabrakło przewiewnych ubrań, okularów słonecznych, kremów z filtrem, czapek, kapeluszy, butelek z wodą. Wszystkie te rekwizyty mają chronić nas ludzi przed upałem, ale co z naszymi zwierzakami? Czy one też potrzebują kremu z filtrem?

Jeżeli chodzi o krem z filtrem, to choć pytanie takie pewnie wzbudza uśmiech na niejednej twarzy, kwestię ochrony naszych zwierzaków przed gorącem powinniśmy traktować bardzo poważnie.

Warto wiedzieć, że nasze zwierzęta również odczuwają upały, jednak nieco inaczej niż my. Nie dość, że mają ciepłe futra, to jeszcze nie posiadają gruczołów potowych. Wszystko to sprawia, że odprowadzanie nadmiaru ciepła z organizmu jest u nich trudniejsze.

Nieodpowiedzialnym postępowaniem jest więc pozostawianie psa na łańcuchu w pełnym słońcu, zamykanie zwierząt w nagrzanych samochodach, wystawianie gryzoni czy ptaków na nasłoneczniony balkon, zapominanie o zapewnieniu im dostępu do świeżej, czystej i chłodnej wody oraz cienia. Działanie takie może doprowadzić do niebezpiecznego przegrzania organizmu zwierzęcia oraz utraty wody i minerałów. Jeśli nie zadbamy o podstawowe potrzeby naszego pupila, to może on dostać udaru cieplnego, który nierzadko doprowadza do śmierci.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy u swojego pupila, mogące świadczyć o przegrzaniu (np. nadmierne dyszenie, osłabienie, utrata przytomności) natychmiast udaj się do lekarza weterynarii. Dobrym działaniem jest także natychmiastowy kontakt telefoniczny z lekarzem (nasza lecznica pełni m. in. całodobowy dyżur telefoniczny – 58 672 15 62), który udzieli informacji, jakie działania zabezpieczające i ratujące można podjąć w drodze do lecznicy. Każda minuta od czasu zauważenia objawów do czasu
udzielenia pomocy jest ważna, więc nie zwlekaj.

Postępuj też w myśl zasady: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, a więc:

  1. zapewnij zwierzęciu dostęp do chłodnej wody – w domu, podróży, na spacerze,
  2. ogranicz przebywanie zwierzęcia w upale na słońcu – długie spacery zaplanuj rano lub wieczorem,
  3. zapewnij zwierzęciu cień,
  4. w razie potrzeby schładzaj zwierzę zwilżonym ręcznikiem,
  5. nigdy nie zostawiaj zwierzęcia samego w samochodzie, nawet na chwilę.