Nasi czworonożni przyjaciele coraz częściej towarzyszą nam w naszych bliższych i dalszych eskapadach. Tyle o ile w Polsce, jeśli tylko ośrodek wypoczynkowy do którego się udajemy jest przyjazny zwierzętom, nie wymaga to żadnych dokumentów poza aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie i możemy jechać praktycznie tuż po szczepieniu, to w przypadku wyjazdów zagranicznych musimy przygotować się do tego nieco wcześniej.

Po pierwsze, aby wyjechać z pupilem za granicę potrzebujemy paszportu – obowiązek ten dotyczy zarówno psa, kota jak i fretki. Dokument ten można wyrobić w przeciągu kilkunastu minut w uprawnionych punktach weterynaryjnych (w naszej Przychodni również).

Zwierzę posiadające paszport musi być oznakowane mikrochipem i przed wyjazdem zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie (przedmiotowe szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia). W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach zalecanych przez producenta szczepionki, szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel nie posiada zaświadczenia o dokonaniu ostatniego szczepienia, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważność po upływie 21 dni od daty jego dokonania).

UWAGA!

Przemieszczanie psów, kotów i fretek w wieku poniżej 3 miesiąca życia na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz do innych krajów Unii Europejskiej jest niedozwolone! (chyba że kraj docelowy dopuszcza taką możliwość).

Pamiętajcie, że paszport dla zwierzęcia może zostać wystawiony tylko przez uprawnionego do tego lekarza, nasi lekarze posiadają takie uprawnienia. Przed wyjazdem zawsze możecie się skonsultować z naszymi lekarzami i uzyskać informacji jakie są wymagania wyjazdowe do kraju jakiego się wybieracie. Przepisy lubią płatać figle i się zmieniać.

Szczegółowych informacji dotyczących warunków wwożenia psów, kotów i fretek na teren innych państw, zobowiązany jest udzielać Główny Inspektorat Weterynarii pod numerem tel. (022) 623 20 88 lub (022) 623 15 28.