Dzisiaj przygotowaliśmy dla was małe kompendium wiedzy na temat sterylizacji w postaci pytań i odpowiedzi. Zapraszamy do lektury.

Jest to zabieg nieodwracalnego chirurgicznego usunięcia narządów rozrodczych (u samic usuwane są jajniki wraz z macicą a u samców jądra.)Właściwie dla zabiegów powodujących trwałą niepłodność powinno się używać słowa kastracja – zarówno w przypadku samic jak i samców – jednak potocznie najczęściej używa się sterylizacja dla samic, a kastracja dla samców.
Najlepszym czasem na wykonanie zabiegu dla samic jest przed uzyskaniem dojrzałości płciowej – czyli przed pierwszą cieczką/rujką.
Zarówno ciąża, jak i krycie przez samca nie mają realnego wpływu na zdrowie zwierzaka, więc nie ma konieczności jednorazowego ”dopuszczenia”, aby zapobiec jakimkolwiek chorobom związanym z układem rozrodczym.
Przede wszystkim nie ma problemu niechcianej ciąży i związanego z tym potomstwem, któremu chcielibyśmy zapewnić dobry dom. Pamiętajmy, że polskie prawo nie zezwala na rozmnażanie w celach zarobkowych zwierząt niezarejestrowanych w organizacji zrzeszającej hodowców.
Usuwając narządy rodne suki eliminujemy powstania groźnego dla życia zapalenia macicy, którego jedyną skuteczną terapią jest zabieg operacyjny. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć i zabieg usuwania ropomacicza są zabiegami ratującymi życie(zdecydowanie bardziej ryzykownymi niż sterylizacja zwierzęcia zdrowego).
Wykonując zabieg przed pierwszą cieczką/rujką zmniejszamy do minimum ryzyko zachorowania na groźne i trudne w leczeniu nowotwory gruczołu mlekowego u samic.
U kocurów kastracja przed osiągnięciem dojrzałości zapobiega uciążliwemu dla właścicieli znakowaniu terenu.
U samców psów wraz z wiekiem często dochodzi do łagodnego przerostu prostaty, którego terapią z wyboru jest kastracja, z uwagi na to że prostata jest gruczołem, który ulega rozrostowi pod wpływem uwalnianego z jąder testosteronu.
Ponadto sterylizując/kastrując zmniejszamy znacznie problem włóczęgostwa i zapewniamy w ten sposób większe bezpieczeństwo zwierzakowi, gdyż nie wdaje się w bójki o partnera 😉
Zawsze możliwa jest antykoncepcja hormonalna, jednak nie może być ona stosowana cały czas, często po dłuższym stosowaniu mamy problem z przywróceniem płodności. Bardzo istotne jest również, aby antykoncepcja została zastosowana we właściwym momencie cyklu, ponieważ błędne jej zastosowanie może przyczynić się do ropnego zapalenia macicy, rozwoju nowotworów gruczołu mlekowego oraz rozwoju cukrzycy. U samców istnieje możliwość spowodowania czasowej niepłodności przez wszycie implantu podskórnego z hormonami, które są uwalniane pulsacyjnie przez okres 6 miesięcy.