„Liczba bezdomnych psów i kotów w ciągu ostatnich 10 lat w Polsce wzrosła o 25% i obecnie przekracza 3 miliony. Niestety niewiele osób uświadamia sobie, że zwierzę to nie zabawka”.

Powyższe zdanie jest początkiem raportu dotyczącego bezdomności zwierząt w Polsce. ( http://www.marketing-news.pl/message.php?art=46209 ) A co my myślimy na ten temat?

Bardzo dużo zwierząt nadal kupowanych jest jako „zabawka”, bez świadomości ich potrzeb i konsekwencji jakie niesie za sobą taki zakup. Dużo zwierząt staje się „ofiarą prezentową” – czyli zakupione jest bez większego zastanowienia – bo jest malutki, puchaty, zabawny i rozczulający. Na nieszczęście kiedy pies zachowa się później jak pies – czyli uzna choinkę za dużego badyla, a bombki za śmieszne kulki do zabawy – to trafia do schroniska.

Dwa tygodnie temu miałam przyjemność przyjąć w pracy psa, adoptowanego ze schroniska przez bardzo odpowiedzialnych właścicieli – tym razem. Pies kilka lat temu trafił do schroniska w Wigilię, jako kilkumiesięczny szczeniak, bo . . . zrzucił choinkę!

Musimy pamiętać, że zwierzę poza tym, że musi mieć możliwość do spełniania swoich potrzeb fizjologicznych, jak i psychicznych (to jest ZWIERZĘ – nie pluszak, który po zabawie może zostać „odłożony na półkę”), potrzebuje również opieki weterynaryjnej, co wiąże się z kosztami. Zwierzęciu trzeba zapewnić odpowiednią karmę czy choćby szczepienia. Bardzo wiele osób nie ma takiej świadomości że zwierzę kupione ”na Gwiazdkę 2015” będzie przyjacielem „do Gwiazdki 2030”. Zwracamy się z do Was z ogromną prośbą”

Nie kupujcie zwierząt na prezent! Zwierzę to nie przedmiot !

Zachęcamy Was do świadomych zakupów:

  • zrobienia listy rzeczy jakie będą zwierzęciu potrzebne i ile mniej więcej będzie kosztowało jego miesięczne utrzymanie,
  • rozważnego wyboru rasy psa czy kota,
  • adopcji psa/kota ze schroniska – tam również można znaleźć psy i koty „w typie rasy” (to znaczy bez rodowodu, a często od rasowych rodziców),

Jeżeli naprawdę poważnie zastanawiacie się na kupnem/adopcją zwierzaka możecie bez problemu napisać do nas i poradzić się odnośnie wyboru rasy, czy odnośnie tego jak wybrać dobrą hodowlę zwierząt, aby nie dać się oszukać. Warto również porozmawiać z domownikami, jak oni widzą zwierzę w Waszym domu, jak ma wyglądać podział obowiązków oraz co zrobicie, gdy będziecie chcieli gdzieś wyjechać. W razie wszelkich pytań – naprawdę pytajcie bez oporów, bez problemu i bezpłatnie udzielamy takich porad.