Przed nami kolejna majówka i mamy do Was pytanie. Czy przygotowaliście na nią swojego zwierzaka?
Przypominamy (szczególnie tym, którzy wybierają się z czworonogami na pozamiejskie tereny), aby nie zapomnieć o ochronie przeciwko kleszczom. Temperatura w pełni sprzyja ich aktywności, a niezabezpieczony pupil to bardzo łakomy kąsek dla tych małych kreatur!
Z zabezpieczeń do wyboru mamy:
Różne rodzaje kropli, tzw. ”spot on” – zakraplanych na grzbiet – wchłaniają się one przez skórę – ważne, aby dwa dni przed i dwa dni po zakropleniu pupil się nie kąpał. Czas ich działania to około miesiąc. Część z nich nie tylko eliminuje kleszcze jak już ukłują i napiją się krwi, ale również odstrasza zarówno kleszcze jak i pchły oraz moskity, które również są wektorami chorób.
Obroże – tu prym wiodą dwa rodzaje – Pierwsze to te, z których substancje czynne wchłaniają się przez skórę, natomiast drugie to te obsypujące sierść czworonoga. Jedne są bezzapachowe, inne zaś mają swoisty zapach. W niektórych pies bez problemu może się kąpać, w innych zaś nie powinien zbyt często zanurzać się w wodzie. Czas ich działania wynosi 7-8 miesięcy.
Smakowe tabletki (dostępne od 2014 roku) – wchłaniają się z przewodu pokarmowego i od wewnątrz zabezpieczają pupila – kleszcze które ewentualnie wpiją się w skórę obumierają i odpadają zasuszone. Tabletki te są też pomocne w zwalczaniu, np. nużycy – czas ich działania to 15 tyg.
Aby odpowiednio zabezpieczyć Waszego pupila przed kleszczami zachęcamy do wizyty w naszej Przychodni, gdzie nasi lekarze dobiorą sposób profilaktyki przeciwkleszczowej dopasowany do Waszych potrzeb i stylu życia Waszego pupila.
Warto również wyposażyć się w sprzęt do wyciągania kleszczy ze skóry, bo pamiętajmy że również my możemy stać się ofiarą oraz o tym, że czasem „jeden” kleszcz mimo zastosowanej ochrony wpije się w skórę futrzastego przyjaciela. Specjalne Kleszczołapki są najbezpieczniejszym – a niedrogim i prostym w obsłudze – sprzętem do usuwania kleszczy.
I jeszcze jedna ważna sprawa – z każdymi niepokojącymi objawami (szczególnie między kwietniem a październikiem – w sezonie wzmożonej aktywności kleszczy) takimi jak:
- posmutnienie,
- niechęć do zabawy
- ciemny kolor moczu,
należy zgłosić się do lekarza weterynarii. Nieleczone choroby pokleszczowe mogą być śmiertelne dla zwierzęcia!
Wszystkie wyżej wymienione preparaty oraz kleszczołapki dostępne są w naszej Przychodni.