(58) 672-15-62|wejherwet@wp.pl

Profilaktyka

Profilaktyka2019-09-07T21:21:26+01:00

Odrobaczenie – pierwsze odrobaczenie podajemy psom po ukończeniu trzeciego tygodnia życia. Odstępy między kolejnymi podaniami leków przeciwpasożytniczych powinny wynosić trzy tygodnie, aż do momentu ukończenia przez szczenię sześciu miesięcy. U psa dorosłego prawidłowe odrobaczanie wykonujemy co 3-4 miesiące. Zwalczanie inwazji pasożytniczych to zabieg, który uchroni twoją rodzinę przed groźną i trudną w leczeniu chorobą odzwierzęcą jaką jest toksokaroza.

Szczepienia – pierwsze szczepienie szczenięcia wykonuje się po ukończeniu 6 tygodnia życia. Podczas wizyty zabezpieczamy zwierzę przed groźnymi i często śmiertelnymi chorobami zakaźnymi – nosówce i parwowirozie (potocznie nazywanej „kocim tyfusem”). Odporność u pupila rozwija się po trzech tygodniach od podania szczepionki. Kolejne uodparniania wzbogacane są o inne patogeny – parainfluenzę (kaszel kennelowy), wirusowe zapalenie wątroby(chorobę Rubartha) oraz leptospirozę , wykonujemy je w odstępach trzy tygodniowych. Cykl szczepień szczenięcych kończy się szczepieniem przeciwko wściekliźnie, które jest szczepieniem obowiązkowym dla wszystkich psów, które ukończyły trzeci miesiąc życia. Pamiętajmy, że wścieklizna jest chorobą zaraźliwą wszystkich ssaków(w tym ludzi) i jest ŚMIERTELNA, więc szczepiąc zwierzę chronimy siebie i swoich bliskich.

Pasożyty zewnętrzne – istotnym elementem jest profilaktyka i zwalczanie pcheł i kleszczy, które zagrażają naszym pupilom już od pierwszych tygodni życia, będąc nosicielem groźnych chorób (babeszjoza, borelioza, zapalenie opon mózgowych).

Odrobaczenie – kocięta odrobaczamy po ukończeniu 5 tygodnia życia, kolejne podanie środków przeciw pasożytom wewnętrznym wykonujemy co 5 tygodni, aż do ukończenia przez kota 6 miesięcy. Dorosłego mruczka powinniśmy odrobaczać co 3-4 miesiące.

Szczepienia – pierwsze szczepienie wykonuje się po ukończeniu przez kocię 8 tygodnia życia. Choroby na które uodparniane jest kocię to panleukopenia, dwa katary kocie (herpeswiroza, kaliciwiroza). Kolejne szczepienia wykonujemy w odstępach 3 – 4 tygodniowych. Ponadto koty wychodzące powinny być zaszczepione przeciwko białaczce zakaźnej kotów (FeLV) oraz wściekliźnie (obie choroby są nieuleczalne i śmiertelne).

Pasożyty zewnętrzne – istotnym elementem jest profilaktyka i zwalczanie pcheł i kleszczy, które zagrażają naszym pupilom już od pierwszych tygodni życia, będąc nosicielem groźnych chorób (anaplazmoza, erlihioza).

Odrobaczanie: Każde zwierzę po zakupie powinno być odrobaczone. U nas zazwyczaj wykonuje się to poprzez podanie pasty do pyszczka. Ponadto warto odrobaczać gryzonie po wszelkich wakacyjnych wyjazdach z pupilami, gdzie korzystają one z wybiegów na świeżym powietrzu lub mają kontakt z innymi zwierzętami.

Szczepienie: Bardzo istotne jest szczepienie królików obecnych w naszych domach, nawet tych które nigdzie nie wychodzą. A dlaczego? Bo groźną dla ich życia chorobę przenoszą komary!  Dlatego naszych puchatych podopiecznych zalecamy szczepić już po ukończeniu piątego tygodnia życia. W zależności od szczepionki wykonujemy ten zabieg raz, lub powtarzamy po miesiącu, a następne szczepienie przypominające wykonujemy po pół roku lub roku.

Pasożyty zewnętrzne:  Zarówno świnka morska, chomik czy królik może mieć pasażerów na gapę takich jak świerzb, Chejletiela czy wszoły. U tych małych pacjentów również stosuje się leki w postaci spot-on czyli kropli na skórę lub iniekcji. Dawkę i środek dobieramy indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Powiązane artykuły

Przejdź do góry