Uwaga Babeszjoza!

Twój Pupil niedawno miał kleszcza? Może nie tak niedawno, ale tak z 2 tygodnie temu… Wszystko po wyciągnięciu było w porządku –  ani bolesności w tym miejscu, ani gorączki, jak gdyby nigdy nic się nie stało. Jednak od wczoraj smutny jakiś i jeść nie chce, a na dodatek mocz ma jakiś dziwny, ciemny kolor. Do tego wszystkiego może dojść gorączka, wymioty i żółtaczka.

Okres inkubacji babeszjozy jest to 1-3 tyg. , może być z wyrażonymi objawami, ale również objawy mogą się pojawić dopiero przy silnym rozwinięciu choroby, dlatego ważne jest aby zgłosić się z czworonogiem do weterynarza niezwłocznie po dojrzeniu niepokojących objawów – z każdą godziną i dniem choroba rozwija się i rozpadowi ulegają kolejne erytrocyty. Czasami mimo przetoczenia krwi i podania odpowiednich leków, nie udaje się uratować pacjenta, gdyż ta choroba nieleczona lub gdy leczenie zostanie podjęte zbyt późno.

A może wszystko z jedzeniem w porządku, tylko chodzi gorzej, kuleje naprzemiennie na różne nogi? Może być to nie tak rzadko występująca (również u ludzi)– Borelioza. Jest to choroba powodująca zapalenia wielostawowe, poza kulawiznami charakteryzuje się gorączką oraz apatią.  Nie wszystkie zwierzęta mimo wdrożenia odpowiedniego leczenia udaje się wyleczyć.

Powyżej opisano tylko dwie choroby odkleszczowe, a znanych jest ich prawie 10! Ponadto przedstawione zostały jedynie niektóre objawy, bo nie sposób ująć tutaj wszystkie szkody, wyrządzane przez patogeny przenoszone przez kleszcze.

Pamiętajcie!

  • Im dłużej kleszcz pije krew tym większe prawdopodobieństwo, aby zaraził czworonoga chorobą odkleszczową.
  • Do zarażenia chorobą wystarczy jeden kleszcz.
  • Choroby odkleszczowe dotyczą nie tylko psów, ale również kotów.
  • Jedynym sposobem na ich zapobieganie jest profilaktyka przeciwko kleszczom (obroże, preparaty w postaci spot-on, tabletki do żucia).