Pojawienie się noworodka wprowadza wiele zmian w życiu rodziny. Niemowlę skupia na sobie uwagę rodziców i domowników wywracając ich życie do góry nogami. Zmianie ulega także świat naszych czworonogów, które często w takiej sytuacji zaczynaj stwarzać wiele problemów.

Nie należy jednak w takiej sytuacji myśleć o oddaniu czworonoga. Przecież łączy nas z nim silna, rodzinna więź. Pamiętajmy, że za niego również jesteśmy odpowiedzialni. Żeby ułatwić pupilowi przystosowanie się do nowej sytuacji, należy już w okresie ciąży przyzwyczajać go do nowych porządków w rodzinie. Dzięki temu zwierzę nie skojarzy niekorzystnych z jego punktu widzenia zmian  z pojawieniem się niemowlaka. Podjęte odpowiednio wcześnie działania sprawią, że pupil łatwiej odnajdzie się w nowej sytuacji, a tym samym z radością zaakceptuje nowego domownika. Natomiast rodzice będą spokojni o bezpieczeństwo swojej pociechy. Dodatkowo, pamiętajmy, że kontakt z psem jest nieoceniony dla rozwoju dziecka, wspomagając jego rozwój emocjonalny, ucząc szacunku, odpowiedzialności oraz wrażliwości wobec zwierząt i ludzi.

Już zanim pojawi się dziecko nie reaguj od razu na każde proszenie pupila o przysmaki, zabawę czy pieszczoty. Zwierzę nie może być wciąż w centrum uwagi. Po narodzinach dziecka nie zawsze będziesz mieć czas lub siły na natychmiastowe spełnianie jego zachcianek. W ten sposób nauczy się cierpliwości i spokoju, które będą tak bardzo potrzebne, kiedy pojawi się nowy członek rodziny. Dodatkowo, jeśli zwierzak do tej pory uwielbiał spanie razem z właścicielami w łóżku, to również warto go od tego odzwyczajać, przygotowując oddzielne posłanie w swojej sypialni, by po czasie przenieść je do innego pomieszczenia. W tym procesie bardzo ważna jest konsekwencja właścicieli w niedopuszczaniu do spania pupila w ich łóżku.

Dziecko i pies

Ważne jest zapoznanie psa z nieznanymi do tej pory dźwiękami, kształtami i zachowaniami. Odtwarzanie nagrania z płaczem dziecka, przyzwyczai go do tego dźwięku, a noszona na rękach lalka zapozna czworonoga z widokiem niemowlęcia. Pamiętaj, aby wtedy nie pozwalać pupilowi skakać na Ciebie. Ważne jest także, aby oswoić psa z dotykiem każdej części jego ciała. Dzięki temu unikniemy nerwowej reakcji czworonoga, kiedy dziecko będzie chciało go pogłaskać. Po porodzie, ale jeszcze przed powrotem mamy z dzieckiem ze szpitala, daj czworonogowi do obwąchania ubranko noworodka, aby poznał zapach nowego członka rodziny. Podanie mu w tej sytuacji smakołyku dodatkowo wzmocni przyjemne skojarzenie.

Przypomnienie psu komend posłuszeństwa lub ich nauka, jeśli wcześniej ich nie stosowaliśmy, jest bardzo ważnym aspektem przygotowań do pojawienia się dziecka. Komendy „zostań”, „siad” czy „zostaw” zapewnią większą kontrolę nad jego zachowaniem. Podczas szkolenia i na co dzień nagradzaj go przysmakiem za dobrze wykonane polecenie lub pożądane zachowanie. To bardzo ważne, aby pies kojarzył nowe sytuacje z czymś dla niego przyjemnym. Z czasem wystarczy pochwała słowna. Jeśli Twój pies wykazuje lęk czy agresję wobec małych dzieci, jest to ostatni moment na zmianę jego zachowania na pozytywne. Pamiętaj, że masz być dla swojego psa przyjacielem i godnym zaufania autorytetem, powinien Ci całkowicie ufać.

Pierwsze spotkanie psa z niemowlęciem jest bardzo ważne i dlatego trzeba je odpowiednio zaaranżować. Również dalsze postępowanie jest istotne, aby relacja między nimi prawidłowo się rozwijała. Aby tak się stało, warto zastosować się do kilku wskazówek. Po powrocie ze szpitala ważne jest, aby mama w pierwszej kolejności przywitała się z czworonogiem, który również tęsknił za swoją właścicielką. Dzięki temu pupil nie poczuje się lekceważony i będzie zadowolony z poświęconej mu uwagi. Pierwszy kontakt z niemowlęciem może nastąpić, kiedy pies się uspokoi. Wtedy możemy pokazać mu maleństwo i pozwolić zwierzęciu delikatnie je obwąchać. Dzięki wcześniejszemu zapoznaniu się z jego zapachem, nie będzie ono dla niego zupełnie obcą osobą. Atmosfera w trakcie tego pierwszego spotkania powinna być przyjazna i spokojna. Jeśli pies ma łagodne usposobienie, powinien towarzyszyć rodzicom podczas opieki nad dzieckiem, np. przy kąpieli, usypianiu, karmieniu czy zabawie, powinien również uczestniczyć we wspólnych spacerach z dzieckiem. W oczach psa rodzina powiększyła się o nowonarodzonego członka, któremu należy się uwaga i opieka, nie ograniczaj mu więc z nim kontaktów. W sytuacji, gdy pupil poliże rączkę lub buzię niemowlęcia, nie karz go za to. Jednak w pierwszych tygodniach życia malucha staraj się nie dopuszczać do takich sytuacji. Ważne jest za to regularne odrobaczanie czworonoga, aby zapewnić bezpieczeństwo jego kontaktów z niemowlęciem. Dzięki temu unikniemy niepokoju o zdrowie dziecka i zapewnimy obydwu stronom wiele korzyści i radości z bliższego kontaktu.

A jak przygotować kota na nowego domownika?

Kot powinien mieć czas na oswojenie się ze wszystkimi nowymi przedmiotami, w tym nowymi meblami. Na początku koty lubią nawet spać np. w kołysce, wskakiwać do wózka, czy fotelika, by po czasie kompletnie ignorować te przedmioty. Przede wszystkim nie należy izolować kota, który mógłby później wyrazić za to swoją złość. A przecież wszystkie nowo zakupione okrycia i odzież i tak należy wyprać, przed wprowadzeniem noworodka. Koty również powinny być oswajane z zapachem dziecka, poprzez przewiezienie ze szpitala używanej przez nie odzieży lub nawet pieluszki. Kiedy wniesiemy dziecko do domu zachowujmy się normalnie. Nie zmuszajmy kota do oglądania bobasa. Jeżeli podejdzie dajmy jej powąchać. Najczęściej koty podchodzą do niemowlaków z dużą rezerwą: obserwują z bezpiecznej odległości, nasłuchują, skradają się coraz bliżej, aż w końcu odważą się sprawdzić, któż to taki zamieszkał w naszym domu. Koty z natury są bardzo łagodne i więcej możemy przeczytać o ich trosce o dziecko niż agresji wobec niego. Tu również ważne jest regularne odrobaczanie czworonoga.

Nawet jeśli Twój pupil nigdy nie wykazywał agresji, zachowuje się bardzo dobrze w stosunku do dziecka i masz do niego pełne zaufanie, nigdy nie pozostawiaj go sam na sam z niemowlakiem. Zwierzak może czasem niechcący skoczyć na malucha, popchnąć go czy podrapać. Mając tego świadomość, unikniemy nieprzyjemnych sytuacji. Zawsze wobec każdego zwierzaka czy to psa czy kota musimy pamiętać o granicy zaufania. Zwierzę jest tylko zwierzęciem i chociaż wydaje nam się, że dobrze go znamy może wykonać jakiś dziwny ruch, szczególnie w tak nowej sytuacji. Ograniczone zaufanie to podstawa.