Dlaczego psy się tak boją? Między innymi, dlatego, że ich słuch jest około czterokrotnie czulszy niż nasz, czyli trudno nam sobie wyobrazić jak ogromny dyskomfort te huki im sprawiają.
Aby opanować u zwierzaka fobię dźwiękową (to najczęściej ją obserwujemy u naszych pupili podczas Sylwestra) do wyboru mamy różne preparaty farmakologiczne – zarówno ziołowe suplementy jak i konkretne leki przeciw lękowe. Niezależnie, z jakiej grupy preparatów skorzystamy najlepiej jest je podawać kilka dni wcześniej. Nie ma idealnego rozwiązania dla wszystkich pacjentów – jak wiemy każdy jest inny i dlatego warto notować, co pupil w danym roku otrzymuje, aby mieć pojęcie, co mu służy, a co się kompletnie nie sprawdza. Bardzo ważne oprócz farmakologii jest postępowanie behawioralne! Co możemy zrobić oprócz tabletek? Poniżej w punktach kilka podstawowych zasad postępowania ze zwierzakami bojącymi się hucznego Sylwestra 😉
- Właściciel musi zachować spokój. Tak tak! Właściciel! Jeśli nadmiernie „pocieszamy” psa utwierdza go to w przekonaniu, że dzieje się coś, czego należy się bać, ponieważ my nie zachowujemy się normalnie i jesteśmy zaniepokojeni. Natomiast, jeśli sam właściciel się boi – no cóż, pies boi się też.
- Włączenie muzyki, ale nie heavy metalu ;), lub telewizji może pozwolić rozproszyć dźwięk i trochę zagłuszyć wystrzały.
- Warto zasłonić okna, aby nie było widać błysków.
- Jeśli pies ma swoje „bezpieczne miejsce” np. pod łóżkiem – trzeba pozwolić mu tam wejść. Jeśli jest to piwnica, czy łazienka – również nie ma co go przeganiać, niech tam się uspokoi.
- W żadnym wypadku nie wolno psa karcić, jeśli u niego fobia dźwiękowa przebiega z niszczeniem – nic to nie pomoże, tylko nasili złe skojarzenia.
- Nie ma co liczyć na terapię szokową – zabranie psa, który się boi, np. do parku na pokaz fajerwerków najprawdopodobniej tylko spotęguje jego przerażenie.
- Warto zapewnić psu codzienną dawkę ruchu zwiększając ją w dniu przewidywanych hałasów. Pozwoli to zmęczyć zwierzę zarówno fizycznie, jak i umysłowo, co może wpłynąć korzystnie na obniżenie jego reaktywności na głośne dźwięki.
Pod poniższym linkiem fragment „Dzień Dobry TVN” – zwierzęta vs fajerwerki http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,v/zwierzeta-vs-fajerwerki,1079501.html