Pies to nie mały człowiek a kot to nie mały pies, czyli co nieco o domowej apteczce Pana, Psa i Kota.
Bardzo często, gdy nasz pupil nagle się źle poczuje chcąc mu szybko pomóc sięgamy do naszej domowej apteczki i podajemy mu to, co w podobnej sytuacji pomaga nam. Jednak bez konsultacji z lekarzem weterynarii niestety często możemy zaszkodzić i spowodować poważne zaburzenia zdrowia dotyczące żołądka, jelit, wątroby, nerek, a w niektórych przypadkach nawet utratę życia.
Jednymi z częściej popełnianych błędów jest podanie psu leku przeciwbólowego/przeciwgorączkowego obecnego praktycznie w każdym domu z popularnymi substancjami czynnymi – ibuprofenem (preparat Ibum, Ibuprom), paracetamolem (będący składnikiem preparatu, np. Apap) lub kwasem acetylosalicylowym (Aspiryna czy Polopiryna). Zarówno psy jak i koty w mniejszym lub większym stopniu są wrażliwe na te substancje.
Dla przykładu:
- do silnych zatruć Aspiryną u kota może dojść już przy dawce 25mg/kg kota, czyli zakładając, że średnia waga kota wynosi 4kg to dawka toksyczna wynosi 100mg, a pamiętajmy, że na naszym rynku tabletka aspiryny zawiera 500mg kwasu acetylosalicylowego! U psów bardziej wrażliwych na ibuprofen może dojść do krwotocznego zapalenia żołądka i jelit.
- Wszelkie zatrucia wynikają najczęściej z podania zbyt dużej dawki leku, która dla zwierzęcia jest toksyczna, a dla ludzi zwyczajowa jak i również ze zbyt częstego podawania(inaczej przebiegają u zwierząt procesy przemian leków m.in w wątrobie).
A co do innych zawartości naszych apteczek…często popełnianym błędem jest stosowanie u swoich czworonogów antybiotyków, które są w domu. Zaczyna się od tego że: schorzenie wygląda podobnie, skład antybiotyku też podobny jak dla ludzi…ale! Prawidłową terapię może ustalić tylko lekarz weterynarii, a samemu można doprowadzić do antybiotykooporności i utrudnionego finalnie leczenia. Dawka leku jest precyzyjnie dostosowana przez lekarza weterynarii do masy ciała zwierzęcia, jak również schorzenia, które dotyczy naszego czworonożnego przyjaciela. Różne antybiotyki w różny sposób penetrują tkanki i w zależności od lokalizacji zmiany (np. czy jest to na skórze, czy zmiana jest w okolicy zęba) dobierany jest antybiotyk, jak i w zależności od tego jak na podstawie swojej wiedzy lekarz ustali prawdopodobieństwo wywołania tej choroby przez określone patogeny wrażliwe na dany specyfik. Co więcej – nasi najmniejsi przyjaciele – świnki morskie, szczury, koszatniczki, chomiki i inne gryzonie są bardzo wrażliwe i BEZWZGLĘDNIE nie wolno u nich stosować popularnej amoksycyliny, gdyż może to skończyć się nawet śmiercią.
Oczywiście wiele leków z medycyny ludzkiej znajduje zastosowanie i sprawdza się bardzo dobrze u naszych zwierzaków, jednak wszystko powinno być konsultowane z lekarzem. Zawsze jeśli chcemy podać jakiś lek lepiej najpierw zadzwonić (nasz numer czynny całodobowo 58-672-15-62), a w razie wszelkich wątpliwości i problemów ze zdrowiem zwierzaków, zapraszamy do naszej Przychodni, każdy z lekarzy chętnie udzieli pełnej informacji.